لیوبلیانا نه فقط پایتخت کشور اسلوونی می باشد بلکه مرکز فرهنگی ، علمی ، اقتصادی و اداری کشور است و پر از موزه ها ، مجسمه ها ، گالری ها ، کافه ها و عمارت های زیبا است . خرابه های رومی این شهر ، پل های بی نظیر آن و موزه هایی همچون موزه ملی و موزه باستان شناسی از بهترین دیدنی های شهر هستند .

دریاچه بلد :

در شمال غربی کشور اسلوونی و اطراف کوه های آلپ ، منطقه ای بنام کارنیولای شمالی قرار گرفته که دریاچه بلد Bled سمبل آن می باشد . این ناحیه که با تپه های شیبدار احاطه شده است منطقه کوهستانی و بسیار خوش منظره می باشد . در فصل تابستان می توان در اینجا شنا کرد و از آفتاب زیبا لذت برد و در فصل زمستان بعد از اسکی در آن استراحت کرد . فعالیت های ورزشی متعددی نیز در تمام طول سال در این ناحیه موجود می باشد .

bled-lake

کوه تریگلاو :

با سه قله به هم پیوسته اش که درست در بالای دریاچه بلد واقع شده ، بلندترین کوه در کشور اسلوونی می باشد . اهالی این کشور به این کوه افتخار می کنند و در بین آنها عرف است که یک اسلاو اصیل در طول عمرش حداقل یکبار باید به قله آن صعود کند . این ناحیه خانه ورزشهای زمستانی نیز می باشد و سراشیبی های فراوانی برای اسکی دارد که همه ساله توریست های مشتاق اسکی را به خود جذب می کند .