– کلیسای میلان :

دومو یا کلیسای میلان، کلیسای اصلی عظیم میلان به سبک گوتیک میباشد که ساخت آن در سال ۱۳۸۶ میلادی آغاز و ۵ قرن بعد به اتمام رسید. بنای آن از مرمر سفید است و صدها مناره مخروطی و هزاران مجسمه در نمای خارجی و سر در مشهور آن خودنمایی میکنند. کلیسای میلان بزرگترین کلیسای گوتیک جهان و دومین کلیسای بزرگ کاتولیک دنیا محسوب میشود. با بالا رفتن به سمت بام کلیسا میتوانید از نماهای خیره کننده شهر لذت ببرید.

– کلیسای سانتا ماریا دل گراتزیه :

دیوار این کلیسا شام آخر مشهور لئوناردو داوینچی را بر خود جا داده. معمار اصلی این بنا جینفورته سولاری بوده و در سال ۱۴۶۹ ساخت صومعه آن به پایان رسید. دوک جدید، لودویکو فورزا بعد ها تصمیم گرفت آرامگاه خانواده فورزا را به کلیسا اضافه کند. گفته میشود طاق کلیسا توسط دوناتو برامانته ساخته شده. در طی جنگ جهانی دوم کلیسا صدمات شدیدی دید اما دیواری که شام آخر را بر خود داشت از آسیب در امان ماند.

kelisaye-santamaria-del

– گالری هنری بررا :

گالری هنری بررا در قصری عظیم مربوط به قرن چهاردهم/ پانزدهم قرار دارد و توسط عیسویونی که یک مدرسه، کتابخانه و رصدخانه در این مکان بنا کردند ساخته شد. این گالری مجموعه ای هنریست که شامل یکی از بهترین کلکسیون های نقاشی های ایتالیایی میباشد که از کلیسا ها و صومعه های شمال ایتالیا بدست آمده اند. گالری و آکادمی بررا، در پلازو بررا با یکدیگر شریک میباشند. در این آکادمی که در سال ۱۷۷۶ تاسیس شد، معماری، مجسمه سازی و هنرهای دیگر آموزش داده میشود.

– بیبلیوتکا آمبروسیانا :

کتابخانه ای تاریخی که گالری هنری آمبروسیان را نیز در خود جا داده. این کتابخانه در سال ۱۶۳۱-۱۵۶۴ توسط کاردینال فدریکو بورومیو ساخته شد. کلکسیون های درون گالری آمبروسیان بر روی گنجینه هایی از قرن ۱۵ تا ۱۷ متمرکزند. آثاری از هنرمندانی همچون تیتین، رافائل، بوتیچلی، کاراواجیو و پرتره ای از یک موسیقیدان که گفته میشود اثر لئوناردو داوینچیست در این گالری قرار دارند.

– موزه پولدی پزولی :

موزه ای هنری که در قرن نوزدهم بعنوان کلکسیون خصوصی جیان جیاکومو پولدی پزولی و مادرش روزا تریوولزیو تاسیس شد و کلکسیونی از هنرمندان شمال ایتالیا، هلند و فنلاند را در بر میگیرد. از نقاشان بنامی که آثارشان در این موزه به معرض نمایش درآمده میتوان به آنتونیو ویوارینی، لورنزو بارتولینی، فرانچسکو بونسینیوری، پائولو بورونی، بوتیچلی، فرانچسکو کاپلا، تیه پولو، ویلم ون مایریس، بارتولومیو ونتو و ده ها هنرمند دیگر اشاره کرد.

Museo-Poldi-Pezzoli-Milano

– قصر فورزا :

قصری که محل سکونت و حکومت دوک میلان بوده و یکی از بزرگترین قلعه های اروپاست و هم اکنون موزه ها و مجموعه های هنری بسیاری را در خود قرار داده. ساخت اصلی این قصر در سال ۱۴۵۰ میلادی آغاز شد. بسیاری از اتاق های این قصر از جمله سالا دل آس که سقف آن توسط لئوناردو داوینچی نقاشی شده به صورت دست نخورده حفظ شده اند. موزه تاریخ باستان فورزا با کلکسیون هنری ای که آخرین مجسمه میکل آنژ، تریوولزیو مدونای آندریا مانتنا و دست نوشته های لئوناردو داوینچی را شامل میشوند نیز در این قصر قرار دارد.

– سالن تئاتر لا اسکالا :

سالن اپرا و باله ای که در جهان بسیار مشهور است و در سال ۱۷۷۸ تاسیس شده. بیشتر هنرمندان اپرا و خوانندگان بزرگ ایتالیا در ۲۰۰ سال گذشته در این تئاتر به اجرا پرداخته اند. این تئاتر همچنین یک مدرسه پیوسته به نام آکادمی تئاتر لا اسکالا دارد که به صورت حرفه ای به آموزش موسیقی، حرکات موزون، هنر روی صحنه و مدیریت صحنه به هنرجویان میپردازد.

– قبرستان تاریخی میلان :

قبرستان عظیم نئوکلاسیک میلان که مملو از معابد یونانی، ستون های هرمی شکل سنگی، مجسمه ها، مقبره ها و بناهای زیبا و جذاب معاصر و کلاسیک است. این قبرستان توسط کارلو ماسیاچینی در سال ۱۸۹۹-۱۸۱۸ ساخته شد و بسیاری از مقبره های آن به اشخاص مشهور تعلق دارند. در نزدیکی ورودی، از تصاویر، نقشه ها و عکس های توسعه تاریخی این قبرستان نمایشگاهی برپاست.

– گالریا ویتوریو ایمانوئل دوم :

مادر تمام مراکز خرید: مغازه های مجلل در قصری مربوط به قرن نوزدهم با کف موزاییکی خیره کننده و سقف و گنبد شیشه ای بسیار زیبا در زیر یک سقف جمع شده اند. مارک های مشهور و معتبر جهانی، رستوران ها، نقره فروشی، کافه ها، کتاب فروشی ها، گالری های هنری و صدها فروشگاه دیگر گالریا دو نقطه مشهور میلان یعنی کلیسای میلان یا دومو و سالن تئاتر اسکالا را به هم متصل میکنند.

– پارک سمپیون :

فضای سبز ۴۸ هکتاری عظیمی که مابین میدان سمپیون و قصر فورزا واقع شده و یکی از مشهورترین و محبوب ترین پارک های میلان محسوب میشود. این پارک که به سبک باغ های نئوکلاسیک میباشد با جذابیت هایی همچون یک دریاچه، طاقی به نام طاق صلح و آمفی تئاتری به سبک رومی بازدیدکنندگان بسیاری را به خود جذب میکند.

 

مراکز خرید

میلان پایتخت مد جهان و بهشت علاقمندان به مد است. هر جور مغازه‌ای هم تویش پیدا می‌شود: از مراکز فروش طراحان معروف گرفته تا مغازه‌های کوچک دست‌دوم فروشی. مرکز خریدهای اصلی دور و بر میدان دوئومو، میدان کاوور و میدان سن بابیلا هستند، اما در خیابان‌های مونته ناپولیون، دلا اسپیگا، ویتوریو امانوئله و سن آندره‌آ هم فروشگاه‌های خیلی خوبی پیدا می‌شود