Mobile-roaming

معرفی سرویس ‎‎‎‎رومینگ بین الملل

سرویسی که به مشترکان تلفن همراه اجازه می دهدتا از سیم کارت خود با همان شماره ، در شبکه های مخابرات کشورهای طرف قرار داد نیز استفاده کنند. (سرویس رومینگ بین الملل بعنوان یک توانایی برای مشترک تلفن همراه جهت ارسال و دریافت صوت و دیتا و ‎‎‎‎دسترسی به سرویس های دیگر در زمانی که خارج از محدودهجغرافیایی شبکه های کشور خود می باشد تعریف شده است.)
مشترکینی که از سرویس رومینگ بین‌الملل استفاده می‌کنند، هزینه مکالمات آنها، بر اساس تعرفه‌های کشور میزبان محاسبه می‌شود. قابل ذکر است، چنانچه مشترک ایرانی، در کشوری به غیر از ایران، به برقراری تماس مبادرت ورزد، این نوع تماس، با تماس داخلی متفاوت بوده و با نرخ تماس بین‌الملل به مقصد ایران محاسبه خواهد شد.

 

همراه اول

کسانی که به شهرهای مرزی ایران مسافرت می‌کنند، توجه داشته باشند که در صفحه LCD تلفن همراه‌شان IR-TCI و یا IR-MCI موجود باشد. و اگر به غیر از این دو مورد به موارد دیگری برخورد نمایند، حاکی از آن است که در حوزه سرویس اپراتور کشور همسایه قرار گرفته‌اند و کلیه مکالمات به صورت مکالمات بین‌الملل محاسبه می‌گردد. لذا به منظور جلوگیری از استفاده از رومینگ بین‌الملل و تحمیل هزینه اضافی، به روش زیر عمل نمایید:
وضعیت منوی Network گوشی تلفن همراه خود را در حالت Manual قرار داده و IR-MCI یا IR-TCI را انتخاب نمایید.

 

نحوه استفاده از سرویس رومینگ بین الملل

این سرویس از طرف شرکت ارتباطات سیار برای تمامی سیم کارت ها ‎‎‎‎ فعال شده که تلفن همراه مشترکین،با ورود به کشورهای طرف قرارداد ، قابل استفاده می باشد.چنانچه سیم کارت بصورت اتوماتیک ، آماده برای استفاده نشود، مشترکین می توانند با ورود به منوی گوشی تلفن همراه خود، به شرح ذیل اقدام نمایند:

Setting ,network s‎electtttion, manual, ok ‎‎‎‎ ‎‎‎‎ ‎‎‎‎ ‎‎‎‎ ‎‎‎‎ ‎‎‎‎ ‎‎‎‎

Aljawal, s‎electtt ‎‎‎‎ یا ‎‎‎‎ ‎‎‎‎ Etihad, s‎electttt. ‎‎‎‎

 

روش شماره گیری درزمان استفاده از سرویس رومینگ بین الملل

بمنظور برقراری تماس تلفنی به مقصد ایران مشترکین می بایست قبل از شماره مورد نظر کد کشور ایران(0098 ) را شماره گیری نمایند.(چنانچه شماره هایی که در phone book گوشی ذخیره شده اند بدون کد ایران باشد تماس ناموفق خواهد بود.)
‎‎ ‎‎‎‎‎‎‎ ‎‎‎‎ ‎‎‎الف- تماس با ایران (تلفن ثابت): شماره مورد نظر، کد شهر ، 0098
ب- تماس با ایران (تلفن همراه): شماره همراه مورد نظر0098

 

میزان اعتبار سیم کارتهای تلفن همراه برای استفاده از سرویس رومینگ بین الملل

اعتبار: مبلغی که توسط شرکت ارتباطات سیار برای حداکثر میزان استفاده از سرویس رومینگ بین الملل، درنظر گرفته شده وچنانچه کارکرد سیم کارتی از این مبلغ تجاز نماید، شرکت ارتباطات سیار مجاز به قطع تلفن همراه می باشد.
میزان اعتبار: مشترکین تلفن همراه در هر دوره صورتحساب گیری ، مجاز به داشتن حداکثر000/800/1 ریال کارکرد رومینگ می باشند. که مبلغ کارکرد، درصورتحساب دوره ، منظور خواهد شد. (با توجه به اینکه فایلهای شارژینگرومینگ بین الملل با تاخیرارسال می گردد ممکن است مبالغ رومینگ با توجه به زمان دریافت دردو دوره صورتحسابگیری منظورگردد.)

 

تذکر:

– مشترکین تلفن همراه می توانند به منظور جلوگیری از قطع تلفن، به یکی از ادارات مشترکین تلفن همراه، مراجعه نموده وبا توجه به نرخهای اعلام شده نسبت به افزایش اعتبار به میزان دلخواه اقدام نمایند.
– چنانچه به هر دلیل کارکرد رومینگ سیم کارتی، از مبلغ مشخص شده ، تجاوز نماید، مشترک ملزم به پرداخت بدهی خود (به هر میزانی) خواهد بود.
– مشترکینی که از طریق سرویس SMS اخطار قطع دریافت می نمایند، می توانند بمنظور جلوگیری از قطع تلفن ، از طریق یکی از بستگان ویا نماینده خود با مراجعه به مراکز مشترکین دولتی نسبت به پرداخت بدهی اقدام نمایند.
– مشترکینی که تلفن همراه آنان بدلیل بدهی بیش از 000/800/1ریال قطع گردیده می توانند جهت وصل مجدد از طریق یکی از بستگان ویا نماینده خود با مراجعه به مراکز مشترکین دولتی نسبت به پرداخت بدهی اقدام نمایند.
جهت مشاهده تعرفه مکالمات و کشورهای تحت پوشش اینجا کلیک کنید

 

مشترک گرامی اطلاع از نکات ذیل شما را در استفاده بهینه از سرویس رومینگ بین الملل کمک خواهد کرد:
• فعال سازی PIN CODE سیم کارت و قفل رمز دار گوشی سو استفاده های احتمالی در صورت سرقت یا مفقودی تلفن را کاهش و در صورت خاموش نمودن تلفن همراه در مکان های شلوغ احتمال سواستفاده از تلفن را در صورت مفقودی به حداقل می رساند .

در حفظ و نگهداری سیم کارت و گوشی خود حداکثر دقت لازم را به عمل آورده و آن را در اختیار افراد نا آشنا ، متصدی هتل و… قرار نداده و در موارد ضروری حتما” سیم کارت را از گوشی خارج نموده و نزد خود نگه دارید.

بعد از پایان مکالمه با زدن دکمه قطع تلفن از قطع مکالمه خود اطمینان حاصل نمائید تا هزینه ناشی از عدم قطع ارتباط رامتحمل نگردید.

چنانچه ارتباط شما به هر دلیل برقرار نگردید یا در حین انجام مکالمه ارتباط قطع شد و یا در صورت شنیدن هر پیامی ، حتما ” با رعایت بند فوق از قطع ارتباط مطمئن و سپس اقدام به تماس مجدد نمائید ، چنانچه تماس اولیه قطع نگردد برقراری ارتباط های همزمان موجب محاسبه هزینه های ناخواسته رومینگ خواهد شد.

به مجرد شماره گیری (0098) هزینه های رومینگ محاسبه خواهد گردید حتی اگر این تماس بدون پاسخ یامنجر به شنیدن پیغام شبکه باشد و یا شماره گیری بصورت ناقص انجام گیرد شامل هزینه رومینگ خواهد شد.

در صورت بر قراری ارتباط بین دو تلفن همراه ایرانی در کشور ثالث برای تلفن همراه تماس گیرنده هزینه مکالمه به صورت بین الملل و برای مخاطب هزینه تماس دریافتی مطابق با تعرفه های اعلام شده محاسبه خواهد گردید. بنابراین کاهش مدت زمان برقراری ارتباط را در کشور میزبان توصیه می نماییم.

در صورت افزایش کارکرد تلفن همراه بیش از مبلغ 200 دلار این شرکت مجاز به قطع تلفن همراه بوده اما بدلیل تاخیر در ارسال این اطلاعات امکان قطع دقیقا” در حد مجاز تعیین شده وجود نداشته و مسئولیت پرداخت بدهی به هر میزان تا قبل از زمان قطع بر عهده مشترک می باشد. ضمن آنکه احتمال انتقال بخشی از مبلغ کارکرد تلفن به صورتحساب دوره بعد وجود دارد.

در صورت مفقود شدن گوشی بلافاصله مراتب را به یکی از بستگان درجه یک خود در داخل کشور اطلاع داده تا از طریق مراجعه به ادارات دولتی مشترکین نسبت به قطع آن اقدام نمایند.با توجه به وصل تلفن همراه پس از 20 روز توسط این شرکت ، توصیه می گردد مالک تلفن همراه نسبت به مراجعه به اداره مربوطه و اخذ سیم کارت جدید اقدام نمایند.

 

رومینگ بین الملل ایرانسل

برای آنکه بتوانید از سرویس رومینگ استفاده کنید باید صورتحساب های قبلی خود را به طور کامل پرداخت کرده باشید.
• برای دریافت سیم کارت رومینگ خود، اینجا را کلیک نمایید و یا با خدمات مشترکین تماس بگیرید تا برای تحویل آن اقدام شود (از این پس سیم کارت جدید جایگزین سیم کارت فعلی شما می شود؛ بنابراین نیازی به بازگرداندن آن به ایرانسل نیست. توجه داشته باشید در انجام این جایگزینی شماره تلفن همراه شما تغییر نخواهد کرد).
• مبلغ 2 میلیون ریال سپرده رومینگ را پرداخت نمایید. این مبلغ قابل بازگشت است. شما باید این مبلغ را به شماره حساب 96/444440 بانک ملت به نام شرکت ایرانسل واریز نمایید. به یاد داشته باشید که شماره کدی که به هنگام رزرو سیم کارت رومینگ به شما داده می شود را روی رسید بانکی مرقوم فرمایید.

 

قبل از اینکه از ایران خارج شوید …

برای پیشگیری از ایجاد هرگونه مشکل احتمالی، لطفاً پیش از آغاز سفر:

مطمئن شوید که ام تی ان ایرانسل با کشور مقصد دارای توافقنامه رومینگ است.
با مراجعه به یکی از توزیع کنندگان ام تی ان ایرانسل، تماس با خدمات مشترکین و یا از طریق اینترنت (E-care)، سرویس رومینگ را برای سیم کارت خود فعال کنید.
(برای تماس با خدمات مشترکین، با شماره 130 از تلفن همراه ایرانسل و یا 09351300000 از سایر خطوط تماس بگیرید. ضمناً به هنگام تماس با خدمات مشترکین، لازمست شماره سیم کارت جدید خود را ارائه نمایید.)

 

شروع رومینگ

سفر خوبی داشته باشید!

هنگامیکه از ایران خارج شده و به محدوده رومینگ بین المللی وارد می شوید:

• سیم کارت شما باید به طور خودکار به وضعیت رومینگ تبدیل شود. این تغییر وضعیت، حداقل 5 دقیقه پس از روشن کردن تلفن همراهتان در کشور مقصد به طور خودکار انجام می شود.

• اگر گوشی شما به صورت خودکار قابلیت تبدیل به حالت رومینگ را نداشته باشد، سیم کارت به شما پیغام می دهد تا گوشی خود را یکبار خاموش و روشن نمایید. همچنین می توانید به صورت دستی، تبدیل به وضعیت رومینگ را با استفاده از منوی خدمات ام تی ان ایرانسل سیم کارت خود انجام دهید. نام سرویس در منوی خدمات ام تی ان ایرانسل “رومینگ” می باشد. زیر این نام دو گزینه وجود دارد که عبارتند از “شروع رومینگ” (Start Roaming) و “پایان رومینگ” (End Roaming). (این منوی دستی، از نیمه اردیبهشت ماه 1386 فعال می شود)

پس از انتخاب “شروع رومینگ”: اگر پاسخ OK را انتخاب نمایید، پیغام “لطفاً گوشی خود را خاموش و روشن نمایید تا از رومینگ لذت ببرید” (Please Re-start your phone to enjoy Roaming) را دریافت خواهید کرد. به این ترتیب، رومینگ سیم کارت شما فعال شده است.

 

در هنگام سفر …

احساس تنهایی نمی کنید!

با سیم کارت رومینگ، حتی در سفر هم ارتباطتان را با خانواده و دوستان در هر جای دنیا که باشند حفظ می کنید؛ تنها کافیست دستورالعمل های زیر را دنبال کنید.

 

برقراری تماس به هنگام رومینگ:

برای تماس با یک شماره در کشوری که در آن هستید، همانند برقراری یک تماس بین شهری در ایران عمل کنید: [yes/ok] + شماره مورد نظر + کد شهر

برای تماس با یک شماره در خارج از کشوری که در آن هستید، همانند برقراری یک تماس بین المللی عمل کنید: [yes/ok] + شماره مورد نظر + کد شهر (بدون صفر) + کد کشور + کد خروجی

به طور مثال، هنگامیکه می خواهید از خارج ایران با شماره 12345678 در تهران تماس بگیرید، اینگونه عمل کنید: [yes/ok] + 12345678 + 21 + 98 + کد خروجی برای تماس با یک شماره تلفن همراه ام تی ان ایرانسل در آن کشور، مانند برقراری تماس بین المللی در ایران (همانطور که در بالا ذکر شده) عمل کنید. یعنی شماره تلفن همراه را به عنوان شماره مورد نظر وارد کنید و فراموش نکنید که “صفر” را از ابتدای شماره تلفن حذف کنید. مثلاً برای تماس با 09351550400، شماره 00989351550400 را وارد کنید.

دریافت تماس به هنگام رومینگ:

• هنگامیکه خارج از ایران هستید، درصورتیکه تمام تماسهایتان را به پیام گیر صوتی منتقل نکرده باشید، هر شخصی در ایران می تواند با شماره گیری تلفن
همراهتان با شما تماس بگیرد. (مانند مثال زیر)

• اگر شخصی از خارج از ایران بخواهد با شما در این شرایط تماس بگیرد، باید همانطور شماره گیری نماید که گویی شما در ایران هستید. (مانند مثال زیر)
09351550400 (اگر تماس گیرنده در ایران باشد) 00989351550400 (اگر تماس گیرنده خارج از ایران باشد)

 

و پیام کوتاه به هنگام رومینگ …
هنگامیکه در خارج از کشور هستید و از سرویس رومینگ استفاده می کنید، می توانید کماکان از سرویس پیام کوتاه SMS استفاده نمایید.

 

پایان رومینگ

چقدر خوب که سیم کارتتان را همیشه به همراه دارید!

در پایان سفر، هنگامیکه به ایران باز می گردید:

• سیم کارت شما باید بطور خودکار به وضعیت “پایان رومینگ” بازگردد؛ و یا با انتخاب گزینه “پایان رومینگ” ، پیغام ” آیا به ایران بازگشته اید؟” (Are you back in Iran?) را دریافت خواهید نمود (این منوی دستی، از نیمه اردیبهشت ماه 1386 فعال می شود). اگر پاسخ شما به این پرسش OK باشد، پیغام “لطفاً برای خاتمه رومینگ گوشی خود را روشن و خاموش نمایید” (Please restart your phone to end Roaming) را دریافت می نمایید. بدین ترتیب، سیم کارت شما به حالت عادی بازمی گردد.