فرانکرش ( کلیسای بانوی مقدس ما ) :

کلیسای کاتولیک بانوی مقدس ما، یکی از جاذبه‌هـای مشهور مونیخ و بزرگترین کلیسای این شهر است. این کلیسا که در سال ۱۴۸۸-۱۴۶۸ توسط یورگ‌هـالسباش ساخته شده ظرفیت گنجایش ۲۰ هزار نفر را دارد و با تالار شهر و دو برج مستحکم خود، آسمان افق مونیخ را بسیار زیبا کرده است. مقیاس این کلیسای عظیم ۱۰۹ در ۴۰ متر میباشد و ارتفاع آن ۱۰۰ متر است. همچنین میتوانید از پله‌هـای این برج‌هـا بالا بروید و نمایی خیره کننده از مونیخ را تماشا کنید. سبک معماری این کلیسای آجری، گوتیک اواخر قرن پانزدهم است و گنبدهای مشهور روی هم این کلیسا از روی قبه الصخره مسجدالاقصی در بیت المقدس ساخته شده اند.

محل اقامت سلطنتی :

این منطقه که به آن قلب باواریا یا رزیدنس نیز میگویند در شمال شرقی شهر قدیمی مونیخ واقع شده و قرن‌هـا مسند دوک‌هـا و منتخبین ملت بوده، و از سال ۱۸۰۶ تا ۱۹۱۸ مسند پادشاهان باواریا شد. مجموعه‌ای وسیع از ساختمان‌هـایی که در اطراف هفت حیاط و بارگاه قرار دارند شامل سه بخش میشوند: کنیگسبائو که شامل ساختمان‌هـای روبروی مکس-جوزف-پلتز است، آلته رزیدنس که روبروی رزیدنستراس است، و فستسالبائو که روبروی‌هـافگارتن است. سبک ساختمان و وسایل درون آنها از تکامل اواخر رنسانس، باروک، روکوکو و نئوکلـاسیک به جای مانده.

قصر نیمفنبرگ :

در شمال غربی مونیخ، قصر باشکوه نیمفنبرگ که در سال ۱۷۲۸-۱۶۶۴ به سبک باروک ساخته شد قرار دارد و شامل پارک‌هـا، فواره‌هـا و دریاچه‌هـای متعدد است. نیپنبرگ اقامتگاه تابستانی منتخبین شاهزاده و پادشاهان باواریا بوده. این قصر در گرامیداشت تولد پسر فردیناند ماریا و همسرش هنریت آدلاید ساووی ساخته شد. از جاذبه‌هـای قصر نیمفنبرگ میتوان به کاخ بلوتنبرگ، حیاط قصر، باغ‌هـای گیاه شناسی، باغ آلپاین، مرغزار گوزن‌هـا، موزه نوع بشر و طبیعت، عمارت کلـاه فرنگی مرکزی، موزه مارستال، کارخانه ظروف چینی نیمفنبرگ، موزه ظروف چینی، پارک نیمفنبرگ و پاگودنبرگ اشاره کرد.

nymphenburg-palace-munich-d1102

گالری جدید عکس :

گالری جدید عکس در اصل بین سال‌هـای ۱۸۴۶ و ۱۸۵۳ ساخته شد و در طول جنگ جهانی دوم صدمه جدی دید. به همین دلیل سال‌هـا، کلکسیون‌هـای اواخر قرن هجدهم و نوزدهم موزه در‌هـاوس درناست نگهداری میشدند. این ساختمان از دو سری اتاق تشکیل شده است:اول، ۲۲ اتاق بسیار بزرگ و ۱۱ اتاق کوچک که کلکسیون‌هـای این گالری را در خود جای داده است. و بخش دوم در قسمت غربی ساختمان که شامل دفاتر هیات مدیره کلکسیون عکس‌هـای باواریا، کتابخانه، لـابراتوارهای عکاسی و موسسه علوم دورنر میباشد.

کلیسای آسام :

کلیسای زیبای روکوکوی آسام که به سنت جان نپوماک تقدیم شده در بین سال‌هـای ۱۷۳۳ تا ۱۷۴۶ توسط برادران کازماس دامیان و اگید کرین آسام ساخته شد و مملو از تزئینات و مجسمه‌هـای گچی، نقاشی‌هـای دیواری و رنگ روغنیست. سر در این کلیسا بسیار باریک است و درب ورودی آن توسط ستون‌هـای عظیم و مجسمه سنت جان احاطه شده است. پنجره‌هـای زیبای کلیسا به فضای داخلی آن نمایی خیره کننده بخشیده و محراب بلند کلیسا که در میان چهار ستون مارپیچی قرار دارد از زیبایی‌هـای داخلی این بناست.

 

موزه ملی باواریا:

موزه ملی باواریا که در مکانی میدانی شکل واقع شده در بین سال‌هـای ۱۹۰۰-۱۸۹۳ توسط گابریل فانسایدل که هر بخش از ساختمان‌هـا را به شیوه‌ای زیبا و متفاوت اما به گونه‌ای متحد طراحی کرده، ساخته شد. مجسمه‌ای از شاهزاده ریجنت لویتپولد در بخش شرقی قرار دارد و ساختمان‌هـای بخش غربی شامل نوی ساملونگ (کلکسیون جدید) و بناهایی قرمز رنگ در شمال کلکسیون ملی ماقبل تاریخ میشود. بخش‌هـای مختلف این موزه شامل تاریخ فرهنگ و هنر، بخش صنایع دستی و ماشینی، اسکیس‌های رنگ روغنی باروک، نمایشگاه چینی آلات، پوسترهای رنسانس، شیشه‌هـای منقوش، بخش مردمی، پارچه‌هـا و قلاب بافی‌هـای قرون وسطی میباشد.

 

سالن ملی اپرای باواریا :

سالن ملی اپرا که در اصل به نامـ بارگاه سلطنتی و تئاتر ملی خوانده میشود به دستور پادشاه مکس جوزف و توسط کارل فان فیشر به سبک نئوکلـاسیک در سال ۱۸۱۸-۱۸۱۱ ساخته شد. ایوان‌هـای این بنا با ستون‌هـای قرنتی و دو پایه مثلثی شکل خود یادآور معابد یونانی هستند. طراحی داخلی این سالن نیز به سبک یونانی میباشد – سالن ورودی دوریسی، پله‌هـای آیونی و سرسرای سلطنتی قرنتی و تزئینات قرمز، عاجی، آبی و طلـایی نمایی بسیار زیبا به این سالن بخشیده اند.

موزه آلمان :

موزه آلمان که در سال ۱۹۰۳ تاسیس شد، شاهکارهایی از علم و فناوری مونیخ را در خود جای داده است. این موزه که مساحتی بیش از ۵۰ هزار متر مربع را به خود اختصاص داده حدود ۱۷ هزار محوطه نمایشگاهی را در بر میگیرد. کلکسیون‌هـای این موزه با پیشرفت تکنولوژی روز دنیا در حال توسعه هستند. از سال ۱۹۲۵ این موزه در مجموعه‌ای عظیم که توسط گابریل فان سایدل در جزیره‌ای در ایسار ساخته شد قرار گرفت و بعدها یک کتابخانه، سالن کنفرانس و مابقی الحاقات آن به این موزه اضافه شد. از جاذبه‌هـای درون موزه میتوان به نمایشگاه کشاورزی، آلتامیرا، کلکسیون هوانوردی، نمایشگاه ماشین‌هـا، ارتباطات، فیلم و عکاسی، شیشه و سرامیک، معادن، آلـات موسیقی، پلنتاریوم، علوم، تکنولوژی، پارچه و غیره اشاره کرد.

باغ وحش هلابرون :

این باغ وحش یکی از مشهورترین جاذبه‌های باواریاست و در زمان تاسیسش در سال ۱۹۲۸ اولین باغ وحش ساماندهی شده از نظر جغرافیایی در دنیا بود. این باغ وحش بر طبق بخش‌هـای مختلف دنیا دسته بندی شده و بیش از ۴۰۰۰ حیوان از سراسر دنیا را در خود جای داده است. خانه فیل‌هـا با ۵۰۰۰ متر مربع وسعت، خانه میمون‌هـا، اسب‌هـا، گاومیش‌هـای کوهان دار، غزال‌هـا، پنگوئن‌هـا، انواع گوریل، اورانگوتان، شامپانزه، ببر، گربه‌هـای وحشی ایرانی و غیره همگی از زیبایی‌هـای این باغ وحش زیبا هستند.

اردوگاه اسرای داخائو :

اردوگاه داخائو، در ۱۰ مایلی شمال غرب مونیخ، یکی از اولین اردوگاه‌هـای نازی آلمان است که نمونه‌ای از تمام اردوگاه‌هـای رایش سوم را به نمایش میگذارد. با دنبال کردن مسیر زندانی‌هـا و راه رفتن در مسیری که زندانی‌هـا پس از رسیدن به زندان مجبور بودند در آن راه بروند و بازدید از حمامـ‌هـا، سربازخانه، حیاط، کوره‌هـا و نمایشگاهی وسیع از یادبودها احساسی بسیار متفاوت را تجربه کنید.

Dachaumaingate

باغ‌هـای انگلیسی :

در شمال شرقی مونیخ رزیدنس، باغ‌هـای انگلیسی، بزرگترین پارک مونیخ واقع شده است. این پارک که از پارک مرکزی نیویورک هم بزرگتر است مکانی بسیار جذاب است. میتوانید به درون راه‌هـای جنگلی بروید، با قایق‌هـای پدالی از جریان راه آبی آیسباش عبور کنید و از باغ‌هـای زیبای سنتی دیدن کنید. از جاذبه‌هـای باغ‌هـای انگلیسی میتوان به برج چینی و باغ آن با گنجایش ۷۰۰ نفر، چایخانه ژاپنی و شرکت در مراسمـ چای، مونوپتروس که معبدی به سبک یونانیست و نمایی زیبا به مونیخ دارد و دریاچه کلـاینسلور اشاره کرد.

بازار ویکچوالز :

در چند قدمی مارینپلتز، بازار پر هیاهو و پر جنب و جوش اغذیه ویکچوالز قرار دارد. بیش از ۱۴۰ غرفه رنگارنگ با انواع اغذیه سنتی و محلی در این مکان گرد هم آمده اند. تاریخچه پیدایش این بازار به اوایل قرن نوزدهم میلادی برمیگردد و در آن همه چیز از جمله گل، عسل، انواع ادویه جات، گوشت، پنیر، سوسیس، میوه جات و سبزیجات تازه و شیرینی جات یافت میشود.

مرکز خرید :

خیلی ها فکر میکنند مونیخ بهترین شهر آلمان برای خرید است. مونیخ دارای پیاده روهای دوکیلومتری در مناطق خرید است. کافینگرسترت یکی دیگر از خیابانهای خرید است و دارای فروشگاه های زنجیره ای است. در جاهای دیگر میتوانید فروشگاه های ترکی و یونانی بیابید که پر از چیزهای هیجان انگیز است. ویکتوالیمارکت هم محلی برای کسانی است که عاشق خوردندند! برخی دیگر از مراکز خرید مونیخ در زیر آمده است: – خیابان ماکسیمیلیان ( Maximilian )- محل فروش کالاهای لوکس و عالی است . – خیابان کافینگر ( kaufinger) – منطقه ی خرید کالاهایی با قیمت متوسط است . دارای فروشگاه های زنجیره ای بسیار ، بوتیک های مستقل در راهروها و دالان ها و تعداد زیادی رستوران و کافی شاپ . – خیابان هوهن سولرن ( Hohenzollern) – مجموعه ای از فروشگاه های پوشاک است ؛ مثل ورومودا و ماتسل. – خیابان لئوپولد ( Leopold) – دارای فروشگاه های زنجیره ای مختلف – مراکز خرید( shopping centers ) – مجموعه ای از فروشگاه های سر پوشیده است ، شامل مرکز خرید پی . ایی . پی(pep) ، او . ایی . زی(oez) ، یاریم آرکادن و مرکز خرید المپیک . – بازار ویکتوآلین (viktualien ) – بازاری است در مرکز شهر که انواع میوه ، سبزیجات ، گوشت ، ماهی ، ادویه و اقلام مشابه ، در آن عرضه می شود . – بازار ام الیزابت ( Am Elisabeth) – بازار کوچک با غرفه های جالب – بازار های کریسمس – بازار های ویژه ی در طول کریسمس بسیاری ، از جمله تول وود و بازار های کوچک تری برای خرید بیسکویت و هدایای کریسمس در آن وجود دارد . – مونشنر فرایهایت ( Munchner Freiheit ) – میدان مارین پلاتز ( Marien platz ) : میدانی است در مرکز شهر که در اطراف آن فروشگاه ها ، رستوران ها و اماکن دیدنی مختلفی دارد . ستون مارین ، برج ساعت و دو تالار قدیمی و جدید شهر در آن هستند .