انیید، یکی از بازماندگان شهر تروا در آن جنگ افسانه‌ای، به سرزمین ایتالیای امروزی می‌آید. نوادگانش رموس و رمولوس، بنا به دستور پادشاهی که پسران را می‌کشته، به آب افکنده می‌شوند و از قضا، توسط ماده‌گرگی پرستاری و بزرگ می‌شوند. و بعدها این دو تن، شهر رم را بر روی هفت تپه نزدیک به رود تیبر بنیان می‌گذارند. این افسانه، خالی از حقیقت هم نیست. بنیانگذاران شهر رم، مردمانی غیر از ساکنان بومی سرزمین ایتالیا بودند که امروزه قوم و تمدن شان به نام اتروسکانی شناخته می‌شود. آن طور که محققان حدس می‌زنند، کسانی از بابل یا الهام گرفته از تمدن بابل بودند که به رم آمدند و شهرنشینی را به آن سرزمین آوردند. تاریخ رم، سه دوره آغازین و جمهوری، امپراتوری، و افول و سقوط امپراتوری را شامل می‌شود. سنای رم، مجلسی که به تقلید از یونانی‌ها برپا شده بود، بازیگر ثابت هر سه دوره بود. در ابتدا، پس از منازعات فراوان، اختلاف طبقاتی بین اشراف و توده‌های زیردست برداشته شد و جمهوری شکل گرفت. نشان اصلی شناسایی قدرت سنای روم حروف اختصاری (اس . پی . کیو . آر) بوده است که به معنای سنا و مردم رم است.

 

– کولیزیوم:

کولیزیوم در شهر رم واقع است که در سال شصت میلادی به دستور وسپاسیان ساخته شده ” این بنا تاریخچه عجیبی داشته است . این بنای شوم مدتی کشتارگاه بی گناهان بوده و سپس به یک قلعه مخوف تبدیل شده است و سپس زمانی که طاعون به این سرزمین حمله کرد به یک بیمارستان تبدیل شد و سر انجام در قرون وسطی به سالن تئاتر مبدل شده و در زمان ناپلئون به صورت اصطبل درامد و اکنون محل تماشای جهانگردان شده است . این بنا در قرون وسطی دو در داشته ” یک در زندگی و در دیگر مرگ نام داشته است . در حال حاضر هم بازدید کنندگان از در زندگی وارد و از مرگ خارج می شوند . گلادیاتورها در این میدان به نبرد و شکار حیوانات می پرداختند. این آمفی تئاتر گنجایش ۵۰۰۰۰ تماشاچی را داشته است. گرچه این بنا در طی زلزله ها و سرقت های متعدد صدمات بسیاری دیده اما هنوز هم نمادی از امپراطوری رم به شمار میرود.

Colosseum

– کلیسای سنت پیتر :

بزرگترین کلیسای دنیا که مرکز مسیحیت محسوب میشود و مقبره پیتر مقدس را در خود جای داده. این کلیسای رنسانسی زیبا، بزرگترین محیط داخلی را در میان کلیساهای مسیحیت جهان به خود اختصاص داده و با زیربنای ۲۳ هزار مربعی خود گنجایش ۶۰ هزار نفر را دارد. گنبد این بنا از شاهکارهای میکل آنژ است.

sant-piter

– معبد پانتئون :

پانتئون که در لغت به معنای برای همه خدایان است، معبدی دایره شکل با گنبدی بتونیست که مجسمه های خدایان مختلف در اطراف آن ساخته شده اند. از این بنا با ستون های یونانی از قرن هفتم به بعد بعنوان یک کلیسای کاتولیک رومی استفاده میشود که به مریم مقدس و شهدا تقدیم شده است اما به صورت غیر رسمی به نام سانتا ماریا روتاندا خوانده میشود. پانتئون یکی از ساختمان های رومیست که در وضعیتی عالی به سر میبرد. پانتئون، معبدی است ساخته شده برای خدایان. پانتئون رم یکی از ساختمانهای بزرگ رم باستان است که به بهترین وجه حفظ شده و یکی از پر اهمیت ترین ساختمانها در تاریخ معماری است. شکل ظاهری این ساختمان، استوانه بزرگ هشت تکه ای است، همراه با گنبدی عظیم بر بالای آن و یک ورودی مسقف چهار گوش با یک سری ستون. قطر گنبد بزرگ 43 متر است و روشنایی ساختمان از طریق روزنه گردی در مرکز گنبد که اکولوس (Oculus) نامیده میشود، تامین می گردد. پانتئون بین سالهای 118 تا 128 میلادی توسط هادریان(Hadrian) امپراطور رم به جای معبد کوچکی که توسط دولت مردی به نام مارکوس ویپسانیوس آگریپا (Marcus Vipsanius Agrippa) در 27 سال قبل از میلاد ساخته شده بود، بنا گردید. برای نگهداری چنین گنبد بزرگی از دیوارهای توخالی به قطر 6 متر استفاده شده که در هشت تکه بدنه گرد معبد را شکل داده است.

pantheon16
– تپه پالاتینو :

تپه ای باستانی که در مرکز هفت تپه رم قرار دارد و باستانی ترین منطقه شهر محسوب میشود. این تپه در ارتفاع ۴۰ متری، از سویی بر فراز فوروم رومانوم است و از سمت دیگر به سوی سیرکوس ماکسیموس قرار گرفته. پالاتین در لغت به معنای قصر است و هم ریشه کلمات پالازو در ایتالیایی و پالیس در فرانسویست.

tape-palatino

– فواره تروی :

بزرگترین فواره باروک که ۲۵.۹ متر ارتفاع و ۱۹.۸ متر وسعت دارد. این فواره در تروی ریون رم واقع شده و یکی از مشهورترین فواره های جهان و بزرگترین فواره دوران باروک در رم و یکی از معروف ترین آبنماهای جهان محسوب می شود. در پشت این فواره عظیم پالازو پولی قرار دارد و بر روی نمای این بنا ستون های عظیم قرنتی، تریتون ها، اسب ها و مجسمه های زیبای مرمری خودنمایی میکنند. در افسانه ها آمده هر کس در این فواره سکه ای بیاندازد، حتماً دوباره به رم بر خواهد گشت .

favare-troy

– میدان ونزیا :

میدانی که در مرکز رم، در دامنه تپه کاپیتولین و در نزدیکی فوروم رومانوم واقع شده. نام این میدان از بنای همسایه اش یعنی ساختمان ونزیا، که سفارت جمهوری ونیز سابق در آن بوده بر گرفته شده است. یادبود ویتوریو امانوئل دوم در این میدان قرار گرفته است.

meydoon-venizia

– میدان باربرینی :

میدانی بزرگ در قلب رم که در قرن شانزدهم ساخته شده و در مرکز آن فواره تریتون که توسط برنینی مجسمه ساز ایتالیایی ساخته شده قرار دارد. در اصل، یک دروازه بزرگ باروک به سمت قصر در گوشه جنوب شرقی این میدان بوده که توسط پیترو دا کورتونا طراحی شده بوده است.

barberini-angels-200905-ss

– واتیکان :

کوچکترین کشور دنیا و مقر پاپ در قلب شهر رم با جذابیت هایی همچون تپه مونته ماریو، کتابخانه، قصر عدالت و قلعه سنت آنجلو. واتیکان محدوده ای حدود ۴۴ هکتار را اشغال کرده و جمعیتی بیش از ۸۰۰ نفر دارد. این تعداد شامل کارکنان و کارمندان نظام اداری واتیکان و شخصیت های مذهبی کاتولیکاست. کلیسای مرکزی واتیکان همان کلیسای سنت پیتر است. سابقه تاریخی کلیسای واتیکان رم کوچکترین کشور جهان در سال 1929 میلادی در ماه فوریه تأسیس شد. این کشور کوچک در دوره زمانداری موسیلینی به عنوان کشوری مستقل انتخاب شد. اما شناخت سابقه تاریخی واتیکان نیز حائز اهمیت است. رم پایتخت ایتالیا تا سال 1309 میلادی محل اسقرار پاپ رهبر کاتولیک های جهان بوده است. در این سال، پاپ وقت کرسی ریاست روحانی را به فرانسه انتقال داد و در شهر آوینیون مستقر شد. سپس پاپ گرگوار یازدهم در سال 1377میلادی به دعوت مردم روم به آنجا بازگشت و مجدداً شهر روم مقر پاپ شد. از سال 1780 میلادی که روم پایتخت ایتالیا شد مقر پاپ و حوزه ریاست وی به همان ناحیه واتیکان محدود ماند. در تاریخ یادهم فوریه 1929، در پی امضای قراردادی میان واتیکان و دولت ایتالیا که به قرارداد لاتران معروف است واتیکان استقلال خود را جشن گرفت و به عنوان کشوری مذهبی به رسمیت شناخته شد.

watikan

– کلیسای سانتا ماریا ماجیوری :

این کلیسا در قرن نهم ساخته شده و داخل آن با طلا و موزاییک های زیبا طراحی شده است. نام این کلیسا نمایانگر دو ایده بزرگی بنا و بزرگترین کلیسایی که در رم به مریم مقدس اهدا شده میباشد. بنای اصلی کلیسا به صورت کلاسیک رومی بوده است.

– موزه ملی رم :

سری موزه های شهر رم که در شعب مختلف، در سراسر شهر پراکنده شده اند. اولین کلکسیون این موزه که در سال ۱۸۸۹ تاسیس شد از مجموعه ای باستانی از موزه کرچریانو شکل گرفت. از جمله آثار درون موزه میتوان به مجموعه های گورگا و بتی، فوروم رومانوم، ویکتر ایمانوئل سوم ساووی، موزه قصر ونیز، کاپیتولینی و ده ها مجموعه دیگر اشاره کرد .

Santa-Maria-Maggiore-Basilica Santa-Maria-Maggiore-interior-view 3258

– پله های اسپانیایی :

پله های باستانی ای که میدان اسپانیا و میدان ترینیتا دی مونته را به هم متصل میکنند. در اواخر ماه مارس، ۳۰۰۰ گلدان آزالیا بر روی این پله ها گذاشته میشود تا فرا رسیدن بهار را جشن بگیرند. پله های اسپانیا عریض ترین و طویل ترین پلکان کل اروپاست. تعداد پله ها 138 عدد است و بین سال های 1725–1723برای نزدیک کردن سفارت اسپانیا به منطقه مقدس واتیکان(The Holy See) ساخته شده اند. امروزه پله های اسپانیا در ایام مختلف سال، میزبان برنامه های گوناگون است. مثلاً در ایام کریسمس، نمایش خاصی در آن اجرا می شود، در ماه مه آن را پر از گل های آزالیا می کنند و گاهی تبدیل به محل فروش انواع گل ها می شود. برتولوچی از این محل در یکی از فیلم هایش استفاده کرده و باب دیلن یکی از ترانه هایش را برای این پله ها سروده. در 1986 اولین رستوران مک دونالد ایتالیا در نزدیکی این پله ها گشایش یافته و اولین اعتراضات به Fast Food و طرفداری از Slow Food در اینجا شکل گرفته…اعتراضات مدنی هم در این پله ها به اشکال مختلف هنری بارها نشان داده شده اند

pelehaye-spaniai

– پارک و باغ ویلا بورقیس :

معروف ترین باغ رم با گالری های هنری معروف که در نزدیکی پله های اسپانیایی و میدان پاپولو قرار دارد. این باغ ها که مساحتی حدود ۸۰ هکتار را اشغال کرده اند در سال ۱۹۰۳ از خانواده بورقیس گرفته شدند و به روی عموم باز شدند.

 

– قلعه سنت آنجلو :

قلعه سنت آنجلو این بنای عجیب دایره ای شکل، در اصل مقبره امپراتور هادریان بوده است، اما در قرن ششم تبدیل به یک پایگاه مناسب برای پاپ ها شد و از طریق کانال های زیرزمینی به قصرهای واتیکان متصل شد. بسیاری از پاپ ها در گذشته و هنگامی که خطری آنها را تهدید می کرده از این راه های مخفی استفاده کرده اند. درحال حاضر از این بنا به عنوان موزه استفاده می شود.

ghale-sant-angelo

مرکز خرید: 
رم مغازه‌های متنوعی دارد، از لباس و جواهرات گرفته تا لوازم هنری و عتیقه‌جات. مرکزخریدهای خوبی هم، هم در شهر و هم در حومه پیدا می‌شوند. محله‌های اصلی خرید کردن در رم، خیابان‌های دل‌کورسو و کندوتی و کوچه‌پس‌کوچه‌های دور و برشان هستند: در دل‌کورسو بسیاری از طراحان نام‌آشنای لباس مثل گوچی، آرمانی، دیور، والنتینو، هرمس و… مغازه دارند؛ اما اگر دنبال جنس‌های ارزان‌تر باشید، باید به کندوتی، کولا دی ریِنزو یا دور و بر پانتئون سر بزنید. بعضی مارک‌های لباس مثل میس سیکستی و فورلا ارزان‌ و بادوام‌اند، اما حتماً قبل از خرید آن‌ها را امتحان کنید. بد نیست نمایندگی‌های کارتیه، بولگاری، تیفانی و مون‌بلان را هم نگاهی بیندازید، هر چند که خرید کردن از این مغازه‌ها خیلی هم به‌صرفه نیست. رم کفش‌ها و کیف‌های چرمی بادوامی هم دارد، اما لباس‌های کودکان در آن‌جا خیلی گران‌اند. خیلی از فروشگاه‌ها تخفیف تابستانه‌شان را از ١۵ ژوییه (هفته‌ی آخر تیرماه) شروع می‌کنند و حراج‌های مخصوص سال نو هم دارند. حتماً یادتان باشد که خرید اجناس تقلبی در ایتالیا جریمه‌ی سنگینی دارد، بنابراین زیاد دور و بر کیف‌های لویی ویتون تقلبی که کنار خیابان به فروش می‌رسد، نروید. اگر دلش را دارید که سر جریمه‌ی یک میلیون و پانصدهزار تومانی خطر کنید، یادتان نرود که چانه هم بزنید، بعضی دست‌فروش‌ها برای همین جنس‌های تقلبی هم قیمت بالایی می‌طلبند. برای خرید سوغاتی یا یادگاری‌های رم، فروشگاه‌های موزه‌ها بدترین انتخاب‌اند. در مغازه‌های محله‌های توریستی، می‌توانید همین اجناس را با قیمت مناسب‌تری تهیه کنید.