شهر ونیز به خاطر شکل عجیب و همچنین تعدد آثار تاریخی و هنری و معماری در لیست میراث جهانی یونسکو نیز قرار گرفته که همین امر موجب شده سالانه میلیونها نفر(بیست میلیون به طور تخمینی) از سر تا سر جهان برای دیدن این شهر زیبا به ایتالیا سفر کنند .نام ونزیا در ایام قدیم به تمام منطقه ونتو و فریولی اطلاق میشد. جهانگرد مشهور مارکوپولو اهل ونیز بوده و نامش را روی فرودگاه بین‌المللی شهر گذاشته‌اند. خانه‌اش که خانه‌ای است قدیمی در جایی به دور از هیاهوی گردشگران، پایه‌هایش هنوز توی آب و برپاست. در ونیز نام مارکو پولو و آنتونیو ویوالدی را زیاد می‌شنوید. از جلوی گالری‌ها و موزه‌های زیادی رد می‌شوید، کاخ قدیمی ریاست جمهوری در حاشیه میدان و زندان بزرگ قصر را می‌بینید.

– کلیسای سنت مارک :

این کلیسا در میدان سنت مارکو واقع شده و پلان آن شبیه یک صلیب یونانی است. داخل این کلیسا با موزاییک های طلایی تزئئین شده و گنجینه های نفیسی از ونیز را در خود جای داده است. کلیسای جامع سنت مارک (یا به طور رسمی در زبان ایتالیایی ( Basilica Cattedrale Patriarcale di San Marco ) یک کلیسای جامع در شهر ونیز, شمال ایتالیا است.که مشهورترین کلیسای شهر ونیز و مثال بارزی از معماری بیزانسی است. این تنها کلیسای جامع شهر ونیز از سال ۱۸۰۷ و دفتر کار اسقف اعظم ونیز نیز می باشد .

sant-marco

– قصر دوج :

این قصر زمانی خانه رئیس مردمی ونیز و مرکز سیاسی شهر بوده. طراحی آن اسلامی- گوتیک است و داخل آن به شیوه رنسانس طراحی شده. در اتاق انجمن آن، اثر نمایی از بهشت تینتورتو خودنمایی میکند.

– پل ریالتو :

این پل بر روی گرند کانال واقع شده و در سال ۱۵۸۸ توسط آنتونیو دا پونته دوباره طراحی شده است.

– کلیسای سانتا ماریا گلوریوسا دی فراری :

این کلیسای مجلل گوتیک در سال ۱۳۳۰ میلادی ساخته شده و هنرمندانی همچون تیتیان و آنتونیو کانووا در اینجا دفن شده اند.

– کلکسیون پگی گوگنهایم :

این مجموعه از هنرهای مدرن یکی از برجسته ترین کلکسیون های ایتالیاست و شامل نقاشی هایی از پولاک، پیکاسو، کاندینسکی و دالی میباشد.

– موزه کورر :

شامل مجموعه ای جالب از کره های زمین از قرن شانزدهم است. این موزه همچنین دارای راهروی کتابخانه و موزه باستان شناسی عتیقه جات رومی و نقاشی های زیباست .

moze-koor

– نمایشگاه لئوناردو داوینچی :

در این نمایشگاه، دستگاه هایی که از روی طراحی های لئوناردو داوینچی دوباره ساخته شده اند به نمایش گذاشته شده است.

– کلیسای سانتا ماریا دلا سلوت :

ساختمان این کلیسا هشت گوشه است و دارای دو گنبد و دو برج ناقوس است. گنبد این کلیسای کاتولیک به سمبل ونیز تبدیل شده است .

مراکز خرید:

اگر مدت اقامتتان در ونیز محدود است و شهر را هم خوب نمی شناسید، هر وقت چیزی دیدید که می پسندید، همان موقع و از همان جا آن را بخرید. هیچ تضمینی نیست که بعدا دوباره چشمتان به آن فروشگاه بیافتد. انتظار داشتید در ونیز خبری از مغازه‌های طراحان لباس نباشد؟ اشتباه می‌کردید. در ونیز هم مثل بقیه‌ شهرهای مهم ایتالیا، مارک‌های معروف لباس فراوان پیدا می شود. خیابان های اطراف میدان سن مارکو پر است از اسم های آشنا : مارک‌های گوچی، پرادا، آرمانی، ورساچه و… آن حوالی شعبه دارند. دور و بر کاله دلا ماندولا و کامپو سنتو استفانو هم بوتیک‌های خوبی پیدا می‌شود که گر چه شاید به آن معروفی نباشند، اما اجناس زیبا و تکی از قبیل انواع لباس، کفش، کیف‌دستی و… را عرضه می‌کنند .